Åk 7-9

Info ang. åk 7-9
Eleverna i åk 8 och 9 har praktik under höstterminen. Åk 9 har praktik under v. 45 och åk 8 har praktik under v. 46.
Utvecklingssamtalen hålls under v.43 och v.11.

Eleverna har möjlighet att påverka upplägg, arbetssätt och redovisningsform i viss omfattning. Alla lärare arbetar dagligen med elevansvar och elevinflytande.

Eleverna får prova flera lärstilar och har möjlighet att välja innehåll, utformning och redovisningsform.
 
Utvärdering, samtal och diskussion mellan elev och pedagog under/efter avslutat arbetsområde.

Följ oss gärna på Instagram!

Instagram

Årskurs 7

I åk 7 är Melisa Suljanovic och Gabriel Polotto mentorer. 

Årskurs 8

I åk 8 är Andreas Larsson och Ami Shelton mentorer.

Årskurs 9

I åk 9 är Ulrika Viltvinge och Kifah Moussali mentorer.   

Vi som arbetar i åk 7-9

Melisa Suljanovic
Mentor i åk 7, undervisar i svenska och engelska.
Email: melisa.suljanovic@tornadoskolan.se

Ami Shelton
Mentor i åk 8, undervisar i träslöjd och bild. 
Email: ami.shelton@tornadoskolan.se

Kifah Moussali
Mentor i åk 9, undervisar i matematik.
Förstelärare i matematik
Email: kifah.moussali@tornadoskolan.se

Hjalmar Adsenius
Resurspedagog åk 7-9
Email: hjalmar.adsenius@tornadoskolan.se

Kontakt

Lärare åk 7-9

    08- 447 35 48  välj anknytning
    1.    Lärare åk 7-9
    2.    Träslöjd/ Bild
    3.    Idrott

Gabriel Polotto
Mentor i åk 7, undervisar i musik i åk F-9.
Email: gabriel.polotto@tornadoskolan.se


 

Andreas Larsson
Mentor i åk 8, undervisar i geografi, samhällskunskap, religion och historia.
Arbetslagsledare
Email: andreas.larsson@tornadoskolan.se

Ulrika Viltvinge
Mentor i åk 9, undervisar i NO/ Teknik och textilslöjd.
Förstelärare i NO- ämnen
Email: ulrika.viltvinge@tornadoskolan.se

Jannica Forsström
Socialpedagog
Email:
jannica.forsstrom@tornadoskolan.se