Åk 7-9

Info ang. åk 7-9
Eleverna i åk 8 och 9 har praktik under höstterminen. Åk 9 har praktik under v. 45 och åk 8 har praktik under v. 46.
Utvecklingssamtalen hålls under v.43 och v.11.

Eleverna har möjlighet att påverka upplägg, arbetssätt och redovisningsform i viss omfattning. Alla lärare arbetar dagligen med elevansvar och elevinflytande.

Eleverna får prova flera lärstilar och har möjlighet att välja innehåll, utformning och redovisningsform.
 
Utvärdering, samtal och diskussion mellan elev och pedagog under/efter avslutat arbetsområde.

Följ oss gärna på Instagram!

Instagram

Årskurs 7

I åk 7 är Andreas Larsson och Ami Shelton mentorer.

Årskurs 8

I åk 8 är Ulrika Viltvinge och Kifah Moussali mentorer. 

Årskurs 9

I åk 9 är Cecilia Rahm Engström och Gabriel Polotto mentorer. 

Vi som arbetar i åk 7-9

Ami Shelton
Mentor i åk 7, undervisar i träslöjd och bild. 
Email: ami.shelton@tornadoskolan.se

Kifah Moussali
Mentor i åk 8, undervisar i matematik.
Förstelärare i matematik
Email: kifah.moussali@tornadoskolan.se

Gabriel Polotto
Mentor i åk 9, undervisar i musik i åk F-9.
Email: gabriel.polotto@tornadoskolan.se


 

Cecilia Rahm Engström
Mentor i åk 9, undervisar i svenska, engelska och franska.
Förstelärare i svenska
Email: cecilia.rahmengstrom@tornadoskolan.se

Kontakt

Lärare åk 7-9

    08- 447 35 48  välj anknytning
    1.    Lärare åk 7-9
    2.    Träslöjd/ Bild
    3.    Idrott

Andreas Larsson
Mentor i åk 7, undervisar i geografi, samhällskunskap, religion och historia.
Arbetslagsledare
Email: andreas.larsson@tornadoskolan.se

Ulrika Viltvinge
Mentor i åk 8, undervisar i NO och Teknik.
Förstelärare i NO- ämnen
Email: ulrika.viltvinge@tornadoskolan.se

Jannica Forsström
Socialpedagog
Email:
jannica.forsstrom@tornadoskolan.se

Marcus Loenberg
Resurspedagog åk 4-9
Email: marcus.loenberg@tornadoskolan.se

Hjalmar Adsenius
Resurspedagog åk 7-9
Email: hjalmar.adsenius@tornadoskolan.se