Åk 4-6

Vi arbetar tematiskt och ämnesövergripande under hela läsåret. Åk 4-6 har en tydlig årsplanering för större temaarbeten som ibland även involverar åk F-3 och 7-9. Temaarbeten ska bygga på elevernas nyfikenhet och skapa lust till inlärning. Eleverna involveras i planeringen, utformningen och utvärderingen.

Om du vill läsa mer om vårt arbete kan du göra det här!

Följ oss gärna på Instagram!

Instagram

Årskurs 4

I åk 4 är Yasmin Delgado och Tanja Vasic mentorer.

Årskurs 5

I åk 5 är Helén Jerneholt och Jorge Puente de Armas mentorer.

Årskurs 6

I åk 6 är Fredrik Hellberg och Predrag Pavlovic mentorer. 

Vi som arbetar i åk 4-6

Yasmin Delgado 
Mentor i åk 4, undervisar i Sv/ SO och engelska
Email: yasmin.delgado@tornadoskolan.se

 

Helén Jerneholt

Mentor åk 5 undervisar i svenska och engelska
Arbetslagsledare
Email: helen.jerneholt@tornadoskolan.se

Fredrik Hellberg
Mentor i åk 6, undervisar i Ma/ NO 
Email: fredrik.hellberg@tornadoskolan.se
 

Marcus Loenberg
Resurspedagog åk 4-9
Email: marcus.loenberg@tornadoskolan.se

Kontakt

Lärare åk 4-6 

    08- 447 35 45  välj anknytning
    4.    Lärare åk 4-6/ Fritidsklubb     (0702973847)

Tanja Vasic
Mentor i åk 4, undervisar i textilslöjd i åk 3-9. 
Email: tanja.vasic@tornadoskolan.se

Jorge Puente de Armas
Mentor i åk 5, undervisar i hem- och konsumentkunskap och spanska
Email:
jorge.puentedearmas@tornadoskolan.se

Predrag Pavlovic
Mentor i åk 6, undervisar i idrott i åk F-9
Emai: predrag.pavlovic@tornadoskolan.se

Jeanette Nilsson
Resurspedagog i åk 4-6/ Studion
Emai: jeanette.nilsson@tornadoskolan.se